Najczęściej oferowanymi w gabinetach masażami są masaż klasyczny i relaksacyjny. Klienci często pytają, czym one się różnią, skoro oba wykonywane są dłońmi, bez użycia dodatkowych akcesoriów (jak kamienie czy stemple), a techniki w masażu relaksacyjnym też najczęściej zaczerpnięte są z masażu klasycznego. Różnice jednak są – i w sposobie wykonywania, i w celu obu zabiegów.
Źródeł masażu klasycznego szukać można kilka tysięcy lat temu w Chinach, gdy instynktownie zaczęto stosować techniki manualne w leczeniu różnych dolegliwości. W czasach nam bliższych masaż ten spopularyzował szwedzki lekarz Per Henrik Ling, stąd też spotykany bywa pod nazwą masażu szwedzkiego.
Masaż klasyczny wykonywany jest dłońmi, z użyciem niewielkiej ilości środka poślizgowego (oliwki, oleju). Ciało osoby masowanej jest przykryte, odsłania się tylko masowany w danej chwili, niewielki fragment ciała (np. brzuch, łydkę). W zależności od potrzeb klienta masaż obejmować może całe ciało – od twarzy do stóp – lub ograniczać się do jego części (np. masaż karku).
W masażu klasycznym stosuje się różnorodne techniki, zaczynając od wolniejszych i delikatniejszych, które przygotowują ciało na kolejne, szybsze i intensywniejsze. Są to:
głaskanie
rozcieranie
ugniatanie
wyciskanie
wałkowanie
wstrząsanie (wibracje)
oklepywanie.
Wskazania do masażu klasycznego są tak liczne, że trudno je krótko wymienić; są to m.in.: niewydolność krążenia, dyskopatie, nerwice, bezsenność, niedowłady, porażenia nerwów, choroby reumatyczne, stany po unieruchomieniu, blizny. Zabieg ten usprawnia krążenie, obniża napięcie mięśniowe, łagodzi bóle, zwiększa ruchomość w stawach, stymuluje odnowę tkanek, poprawia elastyczność skóry i przyspiesza przemianę materii.
Do masaży relaksacyjnych zaliczyć można masaż stemplami ziołowymi, podgrzaną czekoladą czy gorącymi kamieniami, są to jednak techniki zasługujące na dłuższe omówienie – tu skupię się na masażu wykonywanym dłońmi.
Masaż relaksacyjny często bazuje na technikach klasycznych, jest jednak mniej schematyczny, bardziej intuicyjny. Stosuje się tu więcej środka poślizgowego niż w masażu klasycznym, aby ruchy masażysty były dłuższe i bardziej płynne. Dla większego odprężenia osoby masowanej olej często się podgrzewa, dodając olejki eteryczne, aby wykorzystać również ich działanie aromaterapeutyczne.
Z technik klasycznych wybiera się te powolne i relaksujące, jak głaskanie, rozcieranie i ugniatanie. Można włączać również elementy innych rodzajów masażu, np. Lomi Lomi, który charakteryzują długie ruchy wykonywane przedramieniem. Masaż relaksacyjny nie powinien być jednak „tylko mizianiem” - a takie doświadczenie ma wielu klientów. Ruchy powinny być powolne, ale na tyle głęboko wchodzić w mięśnie, by skutecznie je rozluźnić.
Przy masażu relaksacyjnym odkrywa się nieco większe fragmenty ciała, aby jednym ruchem rozmasować np. całą nogę, od stopy do pośladka.
Wskazania do tego typu masażu to przede wszystkim stres, zmęczenie psychofizyczne, bezsenność, potrzeba odprężenia. Rezultatem zaś jest wewnętrzne uspokojenie, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawa krążenia i przemiany materii.
Wybór między masażem klasycznym a relaksacyjnym opierać się powinien zarówno na wskazaniach, jak i indywidualnych preferencjach – są osoby, które po prostu wolą intensywniejszy dotyk i bardziej odprężające są dla nich mocniejsze techniki masażu klasycznego. Innym bardziej odpowiadają pachnący, podgrzany olejek i niespieszne ruchy masażysty podczas masażu relaksacyjnego.
Najlepiej więc przetestować obie opcje na własnej skórze, zwłaszcza że masaż relaksacyjny nie podlega określonym schematom i u każdego masażysty możecie trafić na inną jego wersję. Warto więc poszukać tego idealnego, który sprawi, że z gabinetu wyjdziecie z błogim uśmiechem.
Studio SPACJA - Lomi Lomi Nui, masaż klasyczny, masaż relaksacyjny Gdynia
Gdynia, ul. Legionów 119C
tel. 788 572 388